Wycinka drzew, a okres lęgowy ptaków
Drzewa to taka sama przestrzeń jak nasze dachy, balkony i inne elementy infrastruktury urbanistycznej, którą dzielimy wspólnym biotopem.
Jeszcze raz przypominamy, że do 15. października włącznie, trwa okres ochronny. Teraz przychodzi czas na względnie bezpieczne dla ptactwa prowadzenie prac arborystycznych i elewacyjnych na Naszych budynkach.
Wycinka drzew podlega temu samemu rozporządzeniu Ministra Środowiska z 7 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, m.in. zakaz „umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych, lub w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących, niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd, czy niszczenia siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania” (par. 6 ust. 1-3 rozporządzenia).
Pomyśli ktoś: „To upierdliwe”, inny: „To nieznaczące dla przyrody w moim przypadku”, a jeszcze inny pomyśli: „Wolnoć, Tomku, W swoim domku” za wierszem Paweł i Gaweł Fredry.
Ale Nasze oddolne działania są bardzo znaczące dla utrzymania równowagi biologicznej, już mocno zachwianej, przez ilość masy ludzkiej i ilość tych niby nieznaczących decyzji.
Ptaki zjadają 400-500 mln ton pierścienic, komarów, much, mrówek, ciem, pająków, i innych stawonogów rocznie. Wraz z pająkami, odgrywają istotną rolę w zjadaniu owadów, które w przeciwnym razie opanowałyby nasze domy, lasy i uprawy. Ziarnojady odpowiadają za rozsiewanie roślin i zdobywanie przez nie nowych terenów. Nietoperze (choć nie ptaki), jednostkowo zjadają ponad tysiąc komarów dziennie – nocnie!
Może Cię zainteresować...
Okres ochronny ptaków
Zaczyna się 01.03.2024 i trwa do 15.10.2024 włącznieTylko poza sezonem
Czytaj dalejRemonty a okres
Okres wakacji i sprzyjającej letniej pogody jest idealnym czasem na
Czytaj dalej