Sezon na czyszczenie dachów i rynien
Czyszczenie dachu i rynien to bardzo często zapomniana konieczność, która umyka naszej uwadze. Najczęściej przypominamy sobie o niej, gdy sytuacja nas do tego przymusi. Zwykle to niedrożne rynny, pokruszony tynk z komina, który zsunął się na podjazd, a może tłuste zacieki z sadzy kominowej brudzące tynk i dachówki.
Czyszczenie dachu i rynien powinno być robione regularnie, przynajmniej raz do roku. Pozwoli to zapobiec uszkodzeniom pokrycia dachowego, komina i rynien oraz utrzymać dach w nienagannym stanie. To też doskonała okazja na sprawdzenie stanu dachówek czy obróbek kominowych oraz ich konserwację. Najbezpieczniej zlecić takie prace wykwalifikowanym i doświadczonym dekarzom specjalizującym się w pracach na wysokości. My robimy to od 27 lat.
Czyszczenie dachu z sadzy i mchu
Prędzej czy później każdy właściciel nieruchomości staje przed koniecznością wyczyszczenia dachu. To nie tylko kwestia estetyki. Nieczyszczone, nieodtłuszczone pokrycie dachów pod wpływem promieniowania UV, opadów, zmiany temperatur ulega korozji. Dachówka betonowa pokryta sadzą i mchem zaczyna kruszeć i pękać, a blachodachówka rdzewieje. Podobnie dzieje się z tynkami na kominach, które zaniedbane zaczynają z czasem wietrzeć i odpadać. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest oczyszczenie i zabezpieczenie dachu przed działaniem czynników zewnętrznych niż usuwanie i naprawa poważniejszych uszkodzeń.
W alpinQ realizujemy usługę czyszczenia dachu mechanicznie (szczotki z twardym włosiem), ciśnieniowo (myjki ciśnieniowe, parowe i zwykłe) i z zastosowaniem środków chemicznych.
Do czyszczenia i gruntowania używamy specjalistycznych preparatów, takich jak Remmers BFA, które zabezpieczają dach przed grzybami, bakteriami, utrudniają porost mchu.
Czyszczenie rynien i rur spustowych
Wydajny system rynnowy skutecznie odprowadza wodę opadową z pokrycia dachowego. Jego szczelność i drożność ochraniają elewację oraz sam budynek przed zawilgoceniem i rozwinięciem się niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów.
Jednak z czasem zapchanie rynien liśćmi, małymi gałązkami, szyszkami czy mchem jest w zasadzie nieuniknione. Szczególnie, jeśli nie uwzględniliśmy wykorzystania specjalnych siatek o drobnych oczkach, które zapobiegają osadzaniu się zanieczyszczeń w rurach spustowych. To praktyczne rozwiązanie, którego montaż warto rozważyć przy okazji konserwacji rynien. Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć rynny siatką.
Rekomendujemy systematycznie sprawdzać ich stan, przy okazji usuwając zalegające zanieczyszczenia. Najlepiej robić to przed zimą, aby mieć pewność, że zatory w rynnach nie spowodują nagromadzenia wody i jej zamarznięcia w rurach spustowych.
Ile kosztuje mycie dachu i czyszczenie rynien?
Jak wiadomo, to zależy 😉 Najlepiej umówić się z nami bezpośrednio na bezpłatną i niezobowiązującą wizytę lokalną, aby fachowcy mogli ocenić zakres i specyfikę zadania. Oczywiście, o ile jest to możliwe.
Na pewno przy wycenie usługi warto być przygotowanym na pytania o powierzchnię dachu, rodzaj pokrycia (dachówka ceramiczna, betonowa, blachodachówka, inne), stopień zabrudzenia oraz czy dopuszczamy użycie preparatów chemicznych (np.: biobójczych czy impregnatów). Zdjęcia połaci dachowej z różnych stron również będą przydatne.