Remonty a okres ochronny ptaków w mieście
Czy okres lęgowy jest zdefiniowany prawnie?
Jakie przepisy chronią ptaki?
Natomiast przepisy jasno wskazują zgodnie z § 8 pkt 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 7 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r. poz., 2183), usuwanie gniazd ptasich jest dopuszczalne z obiektów budowlanych w okresie od 16 października do końca lutego, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne.
Wszystkie bez wyjątku ptaki i inne zwierzęta w Polsce podlegają poza powyższymi przepisami ochronie humanitarnej, na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. 2013 r. poz. 856). Zakazuje ona niehumanitarnego i nieuzasadnionego zabijania zwierząt oraz znęcania się nad nimi, nakładając w art. 35 za takie działanie sankcję grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku (w przypadku szczególnego okrucieństwa – do lat 2). Tak kwalifikowane jest np. zamurowywanie żywych zwierząt (ptaków, nietoperzy) w trakcie ocieplania budynku.
Ochrona gatunkowa obowiązuje cały rok, niezależnie od okresu lęgowego ptaków. W związku z tym nie wolno:
- niszczyć siedlisk lub ostoi będących obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania,
- niszczyć, usuwać lub uszkadzać gniazd,
- umyślnie płoszyć lub niepokoić.
Naruszenie zakazów w stosunku do gatunków chronionych jest wykroczeniem (art. 131 pkt 14 ustawy o ochronie przyrody) i podlega karze.
- Więcej na temat Ochrony gatunkowej zwierząt: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ochrona-gatunkowa-zwierzat-18553186/par-9
- Ochrona ptaków podczas prac termomodernizacyjnych: https://www.gov.pl/web/gdos/Ochrona-ptakow-podczas-prac-termomodernizacyjnych
Image by wirestock on Freepik