Kiedy wykonywać mycie elewacji?
Pierwsze widoczne zabrudzenia pojawiają się na elewacji po 5-6 latach. Są one spowodowane gromadzeniem się błota, kurzu a często również rozwojem grzybów, glonów oraz pleśni. Ściana zewnętrzna może jednak zostać skutecznie oczyszczona by przywrócić jej pierwotny wygląd, jednak proces ten jest uzależniony od stopnia zabrudzenia oraz materiału z jakiego elewacja jest wykonana.
Kiedy myć elewację?
Niezależnie od tego z jakiego materiału wykonana jest elewacja to powinna być czyszczona średnio co parę lat. Potrzeba wykonania tej czynności jest oczywiście uzależniona od stopnia zabrudzenia, jeśli dom znajduje się w pobliżu drogi o dużym natężeniu ruchu czy też w bliskiej odległości zakładów przemysłowych, to elewacja będzie brudzić się szybciej. Bardzo ważny jest również materiał z jakiego jest ona wykonana.
Tynki mineralne, które nie są odporne na glony i pleśń będą absorbować najwięcej zanieczyszczeń. Tynki zrobione z akrylu czy silikonu są bardziej odporne na zabrudzenia oraz dłużej zachowują swoją pierwotną barwę.
Najlepszą porą roku na mycie elewacji jest Wiosna. Śnieg i mrozy skutecznie utrudniają wyschnięcie elewacji. Jeśli zabrudzenia znajdujące się na ścianie są oporne to skorzystajmy z usług specjalistycznych firm, które wykonają mycie elewacji w bezpieczny oraz sprawdzony sposób.
Mycie brudu i kurzu na elewacji pokrytej tynkiem
Brązowe i szare zabrudzenia z elewacji pokrytej tynkiem zmyć można za pomocą myjki ciśnieniowej oraz wody. Tego typu tynki nie powinny być szorowane ponieważ uszkadza to ich strukturę, jednak woda powinna skutecznie poradzić sobie z małymi zabrudzeniami jeśli użyjemy jej pod odpowiednim ciśnieniem. Bardzo ważne jest jednak dobre dobranie temperatury i dopasowanie odległości, ponieważ zbyt ciepła woda i zły odstęp może spowodować pęknięcia oraz odkształcenia.
Jeśli plamy są bardzo ciężkie do zmycia, możemy użyć preparatu czyszczącego do fasad, jednak jeśli zdecydujemy się na ich użycie to musimy bardzo starannie oczyścić całą powierzchnię z produktu po jego użyciu.
Również temperatura panująca na zewnątrz jest bardzo istotna przy myciu elewacji. Zbyt duży kontrast temperatury między powierzchnią a wodą doprowadzi do pęknięcia tynku.
Mycie elewacji nie jest konieczne co roku, jeśli jednak zauważymy, że po zimie ściany naszego budynku nie są w dobrym stanie, są mocno zabrudzone czy spleśniałe, to należy pomyśleć o skorzystaniu z zabiegów konserwujących oraz pielęgnacji. Przed wykonaniem mycia należy jednak dobrać odpowiedni rodzaj usługi do posiadanej elewacji oraz jej jakości. Jeśli nie znamy się na tym, to skorzystajmy z usług sprawdzonych firm, które się tym zajmują.